Laisvojo stiliaus BMX
Apie discipliną
Laisvojo stiliaus mažųjų dviračių krosas (BMX Freestyle) yra pirmoji taškais vertinama dviračių sporto disciplina, įtraukta į olimpinių žaidynių programą. Laisvojo stiliaus BMX varžybų nugalėtojai nustatomi pagal ekspertų komisijos vertinimus, kai kitose disciplinose medaliais apdovanojami iš taško A į tašką B greičiausi nuvažiavę sportininkai.
BMX Freestyle varžybos pirmą kartą olimpinėse žaidynėse vyko 2021 metais Tokijuje.
Nežinantiems teisėjavimas gali pasirodyti painus, nes dviratininkai, atliekantys daugiausiai apsisukimų ir apsivertimų, nebūtinai laimi varžybas. BMX Freestyle važiavime svarbu išsiskirti, atlikti triukus, kurių niekas kitas negali padaryti ir parke rasti unikaliausią būdą išnaudoti jame esančias figūras. Visa tai turi atlikti per 60 sek. išlaikant stilių ir negriūnant. Teisėjai atsižvelgia į tai, kaip sklandžiai atliekami triukai, kiek jų atliekama, kiek padaroma klaidų, ar išlaikoma kontrolė važiavimo metu.
BMX Freestyle dviračiai šiek tiek skiriasi nuo naudojamų BMX enktynėse. Laisvojo stiliaus BMX dviračių rėmai yra trumpesni, tvirtesni, dažnai dviratininkai norėdami atlikti tam tikrus triukus naudoja atramas kojoms (pegus).
Lietuvoje atsiradus ekstremalaus sporto parkams (vadinamiesiems skeitparkams) užaugo pirmoji BMX Freestyle sportininkų karta, buvo pradėta rengti varžybas bei vykti į varžybas užsienyje.
BMX Freestyle disciplina turi kelias atšakas:
• BMX Street – dažniausiai važinėjama gatvėse, triukams naudojami mieste sutinkami elementai – turėklai, laiptai, suoleliai ar kiti architektūriniai elementai.
• BMX Park – važinėjama riedlenčių bei dviračių parkuose. Šios atšakos varžybos ir vyksta olimpinėse žaidynėse. Triukai dažniausiai susideda iš akrobatinių elementų atliekamų naudojant parko elementus.
• BMX Flatland – triukai atliekami ant žemės, dažniausiai susideda iš balansavimo ant vieno rato, labiau primena šokį su dviračiu.
• BMX Dirt – triukai atliekami ore naudojant iš žemės sukastas rampas. Dažnai triukai persipina su BMX Park atšaka.
Šiuo metu Lietuvoje vyrauja beveik visos BMX Freestyle atšakos. Didžioji dalis dviratininkų važinėja riedlenčių parkuose bei gatvėse. Visoje Lietuvoje vyksta nemažai mažesnių bei didesnių varžybų, kuriose dviratininkai gali išbandyti savo jėgas, bei pabendrauti su bendraminčiais.