Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

2019 metų apžvalga ir 2020 metų naujovės

2019-ieji – priešpaskutiniai olimpinio ciklo metai – Lietuvos dviračių sporto federacijai ir visai šalies dviračių sporto bendruomenei atnešė ir džiaugsmo, ir nusivylimo – buvo aukštų pasiekimų, bet buvo ir nesėkmių, neišsipildžiusių lūkesčių. Galime pasidžiaugti, kad jau turime du olimpinius kelialapius į moterų ir vyrų plento grupines lenktynes. Olimpiečių gretas šiemet turėtų papildyti dar keli dviratininkai. Trekininkams atranka į olimpines žaidynes baigsis kitų metų kovo 1, kalnų dviračių – gegužės 27, o BMX atstovams – birželio 1 dienomis.

II Europos žaidynių čempionė Simona Krupeckaitė. Foto: LTOK

2019 metais aukščausio rango varžybose – 11-oje pasaulio ir Europos čempionatų, pasaulio taurės varžybose, Europos žaidynėse ir Europos jaunimo olimpiniame festivalyje Lietuvai atstovavo beveik pusšimtis dviratininkų. Baigiantis antrosioms Europos žaidynėms Minske Lietuvos rinktinės medalių sausrą nutraukė Simona Krupeckaitė ir Miglė Marozaitė. Jos komandų sprinto rungtyje iškovojo sidabrą, o Simona tapo keirino rungties čempione. Miglė dar buvo penkta 500 m pavienio starto lenktynėse, o Vasilijus Lendel 5-ą vietą iškovojo sprinte. Žaidynių plento varžybose 5-as buvo Gediminas Bagdonas, o 9-ą vietą užėmė Rasa Leleivytė. Europos žaidynėse dalyvavo 13 plento ir treko atstovų. Jie į penketuką pateko 5 kartus, o vietas pirmajame dešimtuke iškovojo net 9 sykius.

Simona Krupeckaitė ir Miglė Marozaitė. Foto: Tomas Gaubys


Pasaulio treko čempionate Lenkijoje aukščiausią vietą iš lietuvių užėmė Olivija Baleišytė. Ji skrečo rungtyje buvo 6-a. Simona Krupeckaitė ir Miglė Marozaitė komandų sprinte klasifikuotos 7-os. 2018-2019 metų sezono pasaulio treko taurės varžybų paskutiniame etape Simona ir Miglė komandų sprinte iškovojo bronzą, o Simona sprinte buvo taip pat 3-ia, padidindama savo pasaulio taurės varžybų medalių kraitį iki 36. Olivija Baleišytė po pasaulio čempionato tapo planetos skrečo rungties reitingo, kuriame klasifikuojama beveik 600 dviratininkių, lydere ir šią poziciją išsaugojo net 8 mėnesius. 

Olivija Baleišytė. Foto: Tomas Gaubys


Europos treko čempionate Nyderlanduose Simona Krupeckaitė ir Miglė Marozaitė komandų sprinte iškovojo 4-ą, o Olivija Baleišytė skrečo rungtyje – 6-ą vietas. 

2019-2020 metų sezono pasaulio taurės varžybų pirmajame etape Simona ir Miglė komandų sprinto lenktynėse buvo 5-os, antrajame etape – 4-os, o trečiajame – 7-os.

Europos plento čempionate Nyderlanduose puikiai pasirodė Akvilė Gedraitytė. Ji grupinėse lenktynėse iškovojo 4-ą, o asmeninėse lenktynėse – 12-ą vietas. Moterų grupinėse lenktynėse 10-a finišavo Rasa Leleivytė, o jaunių vaikinų grupinėse lenktynėse tarp 160 dalyvių Žygimantas Matuzevičius buvo 16-as (aukščiausia Lietuvos dviratininkų vieta Europos pirmenybių jaunių vaikinų grupinėse lenktynėse nuo 2006 metų).

Akvilė Gedraitytė. Foto: Tomas Gaubys

Europos jaunių ir jaunimo treko čempionate Belgijoje geriausiai iš lietuvių pasirodė Gedvinas Serafinas. Jis keirino rungtyje iškovojo 5-ą vietą.

Europos jaunimo olimpiniame festivalyje Azerbaidžane Lietuvos garbę gynė 6 plento dviratininkai. Aukščiausią vietą iš lietuvių užėmė Gustė Stanišauskaitė. Ji asmeninėse lenktynėse buvo 12-a. 


Ir 2019 metais pergalėmis džiugino Katažina Sosna. Ji įvairaus rango varžybose šventė daugiau nei 10 pergalių. Katažina Europos MTB kroso maratono čempionate iškovojo 6-ą, o pasaulio – 9-ą vietas, laimėjo UCI varžybas Kroatijoje, Estijoje ir Šveicarijoje, šventė pergales tarptautinėse varžybose Italijoje, Šveicarijoje, Kinijoje, Estijoje ir Prancūzijoje. 

Katažina Sosna


Balandį 117-osiose prestižinėse lenktynėse Paryžius – Rubė, kurios laikomos vienomis sunkiausių pasaulyje, nudžiugino Evaldas Šiškevičius. Jis iškovojo 9-ą vietą ir pelnė po 100 pasaulio ir olimpinės atrankos reitingų taškų. 257 km lenktynėse startavo 174 dviratininkai. Evaldas „La Route d’Occitanie“ (Prancūzija, UCI I kategorija) lenktynių antrajame etape buvo 6-as, „Tour of Qinghai Lake“ (Kinija, UCI HC kategorija) lenktynių aštuntajame etape ir lenktynėse Paryžius – Buržas (Prancūzija, UCI I kategorija) – septintas. Olimpinės atrankos reitinge Lietuvos plento dviratininkai pateko į 50-uką ir pelnė vieną vietą Tokijo olimpinių žaidynių grupinėse lenktynėse. Į Lietuvos taupyklę sukrito Evaldo Šiškevičiaus, Gedimino Bagdono, Ramūno Navardausko, Darijaus Džervaus ir „Klaipėdos“ jaunimo komandos narių – Venanto Lašinio, Rojaus Adomaičio, Justo Beniušio bei Manto Januškevičiaus pelnyti pasaulio reitingo taškai. 

Evaldas Šiškevičius

Prestižinėse daugiadienėse lenktynėse „Giro d’Italia“ dalyvavo Ignatas Konovalovas. Jis prisidėjo prie savo komandos lyderio prancūzo Arno Demaro pergalės 10-ajame etape ir prizinių vietų dar trijuose etapuose. Moterų „Giro d’Italia“ lenktynėse kovojo Rasa Leleivytė. Ji su komandos draugėmis taip pat džiaugėsi pergale viename etapų. Rasa UCI varžybose 13 kartų pateko į „Top-10“. Ji pasaulio reitinge išsaugojo vietą pirmajame šimtuke ir iškovojo Lietuvai kelialapį į Tokijo olimpines žaidynes. R. Leleivytė lenktynėse „Giro delle Marche in Rosa“ (Italija, UCI II kategorija) iškovojo 3-ią vietą. Ji 3-ia buvo ir pirmajame šių varžybų etape. Rasa „Giro Toscana“ (Italija, UCI II kategorija) lenktynių pirmajame ir antrajame etapuose užėmė taip pat 3-ias vietas, o bendrojoje įskaitoje buvo 4-a. Geriausia Lietuvos plento dviratininkė „Giro dell’Emilia“ (Italija, UCI I kategorija) lenktynėse iškovojo 4-ą vietą. 

Rasa Leleivytė. Foto: Tomas Gaubys

Lenkijoje, Slovakijoje ir Vengrijoje surengtose 36-osiose daugiadienėse jaunimo (iki 23 metų) dviračių lenktynėse „Carpathian Couriers Race“ (UCI II kategorija) puikiai pasirodė Venantas Lašinis. Lietuvos jaunimo rinktinės narys iš „Klaipėdos“ komandos iškovojo 4-ą vietą. Venantas kalnų ir sprinto klasifikacijose užėmė antras vietas.

2019 metų UCI jaunių merginų reitinge Lietuva užėmė 9-ą vietą. Visus taškus mūsų šaliai pelnė Akvilė Gedraitytė. Šioje nacionalinių rinktinių klasifikacijoje įskaitomi Tautų taurės varžybose, žemynų ir pasaulio čempionatuose pelnyti taškai. Akvilė ne tik sėkmingai pasirodė Europos čempionate, bet ir pasiekė puikių rezultatų Tautų taurės varžybose, kurias sudarė 5 etapai. Jose Akvilė Gedraitytė kartą buvo antra, o iš viso į pirmąjį dešimtuką pateko 6 kartus. Šių varžybų trečiajame etape – daugiadienėse lenktynėse Nyderlanduose – Akvilė buvo 2-a, 5-a ir 6-a, o bendrojoje įskaitoje – 8-a. Ji daugiadienėse lenktynėse Belgijoje ir Nyderlanduose į pirmąjį penketą pateko 10 kartų (kartą šventė pergalę). Akvilė šiais metais atstovaus UCI Pasaulinio dviračių sporto centro (WCC) moterų komandai. 

Lenkijoje vykusiose 26-osiose daugiadienėse jaunių dviračių lenktynėse „Po Ziemi Lodzkiej“ įspūdingai pasirodė Lietuvos rinktinė, vadovaujama trenerio Vytauto Juchnevičiaus. Mūsų šalies dviratininkai tapo komandų įskaitos nugalėtojais, o Mantas Bitinas iškovojo pirmą vietą bendrojoje asmeninėje įskaitoje. Trečias šiose lenktynėse – Eitvilas Aželis. Mantas Bitinas iškovojo ne tik geltonus, bet ir žalius (17-mečių įskaita) bei baltus (aktyviausių įskaita) marškinėlius. 

Lietuvos jaunių vaikinų dviračių plento rinktinė. Foto: Kęstutis Patinskas

Lietuvoje tvirtėja MTB greitojo leidimosi (downhill) pozicijos – Rokas Sviderskis jau debiutavo pasaulio taurės varžybose, sėkmingai tarptautinę karjerą pradėjo Karolis Krukauskas. BMX varžybose dėl kelialapio į olimpines žaidynes kovoja Gabrielius Pabijanskas. Šiauliečiui pasaulio ir Europos čempionatai nebuvo sėkmingi, bet jis laimėjo varžybas Čekijoje, Estijoje ir Latvijoje. 

Rokas Sviderskis

Lietuvos dviračių sporto federacija 2019 metais organizavo 12 šalies čempionatų – 4 plento, 3 MTB, po 2 treko ir BMX ir 1 – kroso. Panevėžyje surengtos ir UCI pirmos kategorijos treko varžybos „Panevėžys 2019“. Jose dalyvavo per 60 dviratininkų iš 12 šalių, o lietuviai iškovojo 11 medalių.

Simona Krupeckaitė ir Miglė Marozaitė gruodžio 17 dieną Vilniuje vykusioje „LTeam apdovanojimų 2019“ ceremonijoje paskelbtos Metų moterų komanda. Simona Krupeckaitė pretendavo ir į Metų sportininkės titulą, o Lietuvos dviračių treko rinktinės vyriausiasis treneris Dmitrii Leopold buvo tarp finalininkų Metų trenerio nominacijoje. 

Miglė Marozaitė ir Simona Krupeckaitė. Foto: Tomas Gaubys

Lapkričio 15 dieną Kaune, viešbutyje „Best Baltic Kaunas“, surengtas dviračių sporto bendruomenės vakaras – paskelbti ir pagerbti geriausi 2019 metų Lietuvos dviratininkai bei sporto šakos organizatoriai. Metų dviratininke išrinkta Simona Krupeckaitė, dviratininku – Evaldas Šiškevičius, o kylančia žvaigžde – Akvilė Gedraitytė. Laureatus išrinko sporto gerbėjai, Lietuvos dviračių sporto federacijos (LDSF) Vykdomasis komitetas ir sporto žurnalistų komisija. Spalio 31 – lapkričio 12 dienomis vykusiame viešajame balsavime internetu dalyvavo 1670 žmonių. 

Miglė Marozaitė, Dmitrii Leopold ir Olivija Baleišytė. Foto: Tomas Gaubys

Metų kilnaus poelgio nominacijoje nugalėjo Rimvydas Aleksa (Vilkaviškio „Aira“), metų dviratininkais mėgėjais tapo Tatjana Petrauskienė („Impuls“) ir Eimantas Gudiškis („Colibri“), metų varžybomis – „Velopeak500“ (pagrindiniai organizatoriai – Tomas Vaitkus ir Giedrius Čenkus), metų iniciatyva – tinklalaidė „Algirdas mina dviratį“ (vedėjas Algirdas Purkėnas), metų LDSF nariu – viešoji įstaiga „Baltic Speakers“. Specialus prizas už bendravimą su dviračių sporto gerbėjais socialinėje erdvėje atiteko dviratininkui Gediminui Bagdonui. Buvo apdovanoti ir prizines vietas 2019 metų Lietuvos jaunučių ir jaunių reitinguose užėmę dviratininkai. Iš viso renginyje dalyvavo apie 100 dviračių sporto bendruomenės narių. 

Praėjusiais metais UCI suteikė treko ir plento „Elite National“ kategorijas dviem teisėjoms – Robertai Vainauskienei ir Miglei Beresinevičiūtei.

Lietuvos dviračių sporto federacija lapkričio 14-15 dienomis Kaune surengė atvirus dviračių sporto trenerių, o gruodžio 7-8 dienomis Vilniuje – dviračių sporto teisėjų ir administracijos mokymus. Projektai bendrai finansuoti valstybės Sporto rėmimo fondo lėšomis, kurį administruoja Švietimo, mokslo ir sporto ministerija. Per Lietuvos plento čempionatą vyko mokymai dviračių varžybų vairuotojams. 

UCI, vykdanti „Solidarumo“ programą, patvirtino LDSF paraiškas. Gautos ir išdalintos įvairios dviračių detalės, šalmai, bateliai, apranga. Taip pat pagal projektą už Lietuvos Sporto rėmimo fondo lėšas nupirkta ir treneriams perduota 10 plento dviračių, 8 treko dviračiai, 17 dviračių staklių. 

Lietuvos dviračių sporto federacijai vykdyti veiklą ir organizuoti varžybas bei renginius padėjo rėmėjai: „Škoda“, „Olifėja“, „Sportland“, „Ambermix“, „Eden“, Lietuvos tautinis olimpinis komitetas, Lietuvos švietimo, mokslo ir sporto ministerija, „Sportful“, „Paroc“, „Velonova“, „Eurobiuras“, „Gudobelė“, „Pušku Pušku“, „Voltas“, „Transtira“, BDE ir „Stengel“.  

Rojus Adomaitis. Foto: Tomas Gaubys

Dar daugiau dėmesio skirta komunikacijai su dviračių sporto bendruomene socialinėje erdvėje. LDSF paskyros socialiniame tinkle „Facebook“ sekėjų skaičius išaugo iki 4000, sukurta LDSF paskyra „Instagram“ tinkle – dviraciusportofederacija. 

LDSF 2020 metus pasitiko pateikdama atnaujintą dviratininkų licencijavimo tvarką. Nuo šiol licenciją įsigiję dviratininkai gaus ir draudimą nuo nelaimingų atsitikimų, galiojantį visų varžybų ir treniruočių metu visame pasaulyje. 

Vasario 8-9 dienomis Panevėžyje, „Cido“ arenoje, pirmą kartą bus surengtas Baltijos šalių dviračių treko čempionatas – kartu su Lietuvos čempionais paaiškės ir Latvijos bei Estijos čempionai. Dar trejose varžybose bus išaiškinti ne tik Lietuvos, bet ir Latvijos stipriausi dviratininkai. Lietuvos dviračių plento čempionatas birželio 18-21 dienomis vyks Ignalinoje, o jame pajėgiausi Lietuvos dviratininkai kovos kartu su Latvijos atletais. Liepos 4 dieną Ventspilyje (Latvija) vyks Latvijos ir Lietuvos mažųjų dviračių kroso (BMX) čempionatas, o liepos 12 dienomis Siguldoje (Latvija) bus rengiamas Latvijos ir Lietuvos kalnų dviračių (MTB) olimpinio kroso čempionatas. 

Birželio 12-14 dienomis „Cido“ arenoje vyks dvejos – Tarptautinės dviračių sporto sąjungos (UCI) I ir II kategorijų – tarptautinės dviračių treko varžybos „Panevėžys Cup 2020“, o rugpjūčio 20-23 dienomis organizatoriai iš Estijos trijose Baltijos šayse planuoja surengti UCI II kategorijos dviračių plento lenktynes „Baltic Chain Tour“. 

Liepos 24 – rugpjūčio 9 dienomis viso pasaulio sporto gerbėjų akys kryps į Tokijo olimpines žaidynes. Džiugu, kad jose turėsime ne vieną dviračių sporto atstovą.  

Informaciją parengė Tomas Gaubys