Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Klaipėdoje – išskirtinis vakaras su legendiniu dviračių sporto treneriu

Trečiadienio vakarą Klaipėdoje surengta dokumentinio filmo „Narsutis Dumbauskas. Dviračių sporto profesorius“ peržiūra. Joje dalyvavo net tik pagrindinis filmo herojus, legendinis treneris N. Dumbauskas, bet ir būrys jo buvusių auklėtinių, filmo kūrėjai, sporto organizatoriai. Trenerį, kuriam birželio 21-ąją sukako 82-eji, pasveikino Klaipėdos meras Vytautas Grubliauskas ir buvęs ilgametis Lietuvos tautinio olimpinio komiteto prezidentas Artūras Poviliūnas. 

Gintautas Umaras ir Narsutis Dumbauskas. Foto: Tomas Gaubys

Vienerius metus kurtas filmas apie iškilų dviračių sporto trenerį trečiadienį buvo rodomas „LRT Plius“ kanalu. Filmo autorius ir prodiuseris – Stasys Petkus, scenarijaus autorė – Gintarė Grikštaitė, operatorius – Žilvinas Petkus, o montažo režisierius – Donatas Simaitis

„Filmo pavadinimas truputį šokiruoja, o filmas apie mus visus. Mes visi propagavome spartietišką gyvenimo būdą, siekėme bendro tikslo – viską valgėme iš vieno puodo. Esu labai laimingas, kad man pavyko įtikinti dviratininkus, jog pergale galima džiaugtis tik tol, kol esi ant nugalėtojų pakylos. Jei ir nulipęs švęsi, tai kitą kartą ant jos gali ir nebeužlipti. Tai suprato visi, – pažymėjo N. Dumbauskas. – Esu labai laimingas, turėjęs tokį gražų, turiningą, pilną įtampos, adrenalino ir neišpasakyto džiaugsmo gyvenimą.“

„Žiūrėdamas filmą labiau galvojau, ką jaučia Narsutis. Pavyzdžiui, aš 20 metų nežiūrėjau, kaip važiavau tą finalą. Tikiuosi, kad jam jau atėjo tas gerasis laikas, kai malonu gyventi prisiminimais, – sakė filmo peržiūrą Klaipėdoje surengęs dukart olimpinis ir dukart pasaulio čempionas bei daugkartinis pasaulio rekordininkas G. Umaras. Anot jo, N. Dumbauskas pasižymėjo ypatingu darbštumu, Dievo duotu talentu, kurį pats treneris sėkmingai realizavo. 

Narsutis Dumbauskas su savo buvusiais auklėtiniais. Foto: Tomas Gaubys

„Manau, kad tas filmas bus kelrodė žvaigždė naujiems talentams. Duok dieve, kad atsirastų dar tokių pačių trenerių“, – sveikindamas legendinį trenerį sakė A. Poviliūnas. 

„Narsutis Dumbauskas – žmogus, kuris savo darbais, veikla ir tarnyste garsino Klaipėdos ir Lietuvos vardą visame pasaulyje. Jį drąsiai įvardinčiau ne tik kaip Klaipėdos miesto garbės pilietį, bet ir kaip įtikinamiausią, skambiausią bei žinomiausią Klaipėdos sporto istorijos legendą, – sakė V. Grubliauskas. – Lietuvoje turbūt nėra kito tokio trenerio, kurio auklėtiniai būtų pelnę tiek daug olimpinių žaidynių, pasaulio čempionatų ir kitų varžybų apdovanojimų. Noriu padėkoti už jūsų gyvenimą, kurį atidavėte pašaukimui būti treneriu, tėvu ir dviračių sporto patriarcho misijos įgyvendinimui.“

„Narsutį Dumbauską norėčiau pavadinti svajonių treneriu, legenda. Iki šiol dalis žmonių dar nesuvokia, ką jūs davėte Lietuvos sportui. Tik istorija ir laikas tai parodys. Manau, kad kiekviena sporto federacija norėtų turėti tokį trenerį“, – sakė S. Petkus, kuris jau sūkurė 14 dokumentinių filmų sporto tema.  

„Esu labai laiminga, galėjusi prisiliesti prie jūsų šlovės. Turėjau privilegiją klausytis jūsų prisiminimų ne vieną valandą, džiaugiausi vėl galėdama išgyventi tas šlovingas akimirkas. Žinoma, ne visos jos sugulė filme. Man labai įstrigo tai, kad treneris apie savo auklėtinius niekada nepasakė nė vieno blogo žodžio, nors sportiniame kelyje buvo visko“, – kalbėjo sporto žurnalistė G. Grikštaitė. 

Filmą galima žiūrėti čia: https://www.lrt.lt/mediateka/irasas/2000111518/dokumentinis-filmas-narsutis-dumbauskas-dviraciu-sporto-profesorius

Naujasis Lietuvos dviračių sporto federacijos (LDSF) prezidentas Darius Levickis yra užsidegęs idėja atnaujinti Klaipėdos dviračių treką. „Esame dviprasmiškoje situacijoje: Klaipėda išaugino mūsų garsiuosius sportininkus, klaipėdiečiai iškovojo medalius olimpinėse žaidynėse, turėjome puikią bazę, o šiuo metu girdžiu, kad trekas yra pasmerktas išnykti. Dėsiu visas pastangas, kad trekas būtų išsaugotas, pasistengsiu sutelkti visą dviratininkų bendruomenę, kad gelėtumėme padaryti jį šiuolaikišku ir vėl galėtumėme Klaipėdoje rengti puikius dviratininkus“, – pabrėžė D. Levickis. 

Darius Levickis ir Narsutis Dumbauskas. Foto: Tomas Gaubys

N. Dumbauskas išugdė daug garsių dviratininkų: olimpinius čempionus Gintautą Umarą ir Artūrą Kasputį, pasaulio čempionatų prizininkus Remigijų Lupeikį, Vasilijų Špundovą, Joną Romanovą ir daug kitų žinomų dviračių sporto meistrų. Klaipėdiečio auklėtiniai iškovojo tris olimpinių žaidynių aukso medalius, du pasaulio pirmenybių aukso ir po keturis sidabro bei bronzos medalius, ne kartą gerino pasaulio rekordus. N. Dumbauskas treneriu dirbo 46 metus.

Informaciją parengė Tomas Gaubys