Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Ramūnas Navardauskas: „Girdėdami apie dviratininkų nelaimes keliuose, negalime likti abejingi“

Šylant orams, į kelius, gatves, parkus išrieda vis daugiau įvairaus amžiaus dviratininkų. Didėjančios eismo apimtys, kai viename kelyje susitinka dviratininkai, paspirtukininkai, pėstieji ir vairuotojai, neretai kelia nemenkų iššūkių, ypač jauniesiems dviratininkams ir jų tėveliams. Ekspertai pažymi, kad saugaus važiavimo ir dviračio valdymo įgūdžius vaikams būtina ugdyti nuo mažumės, o tinkamai pasiruošti naujam sezonui ir prisiminti taisykles – būtina.

Šiuo tikslu Lietuvos dviračių sporto federacija (LDSF) paskelbė dviračių sezono atidarymo renginių maratoną per Lietuvą – visai šeimai skirtas „Dviratynes“, kurios gegužės pradžioje startavo Vilniuje, o jau gegužės 18 d. 18.30 val. atrieda ir į Klaipėdą, prie Vasaros estrados. Uostamiesčio renginio ambasadorius – pasaulio dviračių plento čempionato prizininkas, „Tour de France“ ir „Giro d‘Italia“ lenktynių etapų nugalėtojas, daugkartinis Lietuvos čempionas Ramūnas Navardauskas.

Švietimas – jau nuo mažens

„Dviratis jau seniai tapo neatsiejama kasdienio gyvenimo dalimi. Jį naudojame tiek susisiekimui, tiek pramogai. Prasidėjus dviračių sezonui, vieni kelyje jaučiasi drąsiai, o kitiems išvažiuoti į gatvę dėl nemažo judėjimo gana nejauku. Noriu atkreipti dėmesį, kad tiek vieniems, tiek kitiems pravartu pasikartoti svarbiausias kelių eismo taisykles, atnaujinti važiavimo dviračiu įgūdžius ramesnėse vietose, – pabrėžia R. Navardauskas. – Važiuojantys dviračiu dažnai neįvertina savo galimybių, nežino ar nesilaiko svarbiausių taisyklių, numoja ranka į saugumo priemones, todėl dviratininkus jau nuo mažens turime šviesti, priminti apie galimas skaudžias pasekmes. Ir labai svarbu jauniesiems eismo dalyviams įdiegti, kad kiemuose ar gatvėse jie galvotų ne tik apie save, bet ir apie kitus.“

Dviračių sporto treneriu Klaipėdos „Viesulo“ sporto centre dirbantis buvęs profesionalus dviratininkas yra įsitikinęs, kad privalome jauniesiems dviračių mylėtojams, jų saugumui skirti daugiau dėmesio. „Visai šeimai skirtos „Dviratynės“ – puiki iniciatyva, prisidedanti prie jaunųjų eismo dalyvių ugdymo. Juk sakoma: ką sužinosi, ant pečių nenešiosi. Girdėdami apie dviratininkų nelaimes keliuose, negalime likti abejingi. Turime, veikti dabar, kad nebūtų per vėlu. Renginyje vaikai ne tik sužinos naujų dalykų, bet ir galės smagiai praleisti laiką, o namo parsivežti medalį ir prizų“, – sako R. Navardauskas.

„Dviratynėse“ – įgūdžiai ir žinios

Anot LDSF generalinio sekretoriaus Arnoldo Valiaugos, dviračių kultūra Lietuvoje sparčiai plečiasi, kyla jos lygis. „Gerėjant infrastruktūrai ir populiarėjant sveikai gyvensenai, dviratininkų skaičius kasmet didėja. Tai itin džiuginanti tendencija, kuri kartu atneša ir augantį žinių poreikį. Šiandien pastebime, kad daugiausiai iššūkių kyla šeimoms su mažesniais vaikais, kurie dar neturi tinkamų dviračio valdymo įgūdžių, o tėvams neretai trūksta žinių, kaip apsaugoti save bei vaikus ir saugiai riedėti keliuose“, – sako vienas LDSF vadovų.

LDSF generalinis sekretorius Arnoldas Valiauga.

Pasak A. Valiaugos, renginių maratonas per Lietuvą „Dviratynės“ ir skirtas populiarinti draugišką bei saugų dviratizmą mūsų šalyje, lengviausiu ir greičiausiu būdu visuomenei suteikiant svarbiausią informaciją apie tinkamą pasiruošimą dviračių sezonui.

„Kartu su pagrindiniu projekto partneriu UAB „Arimex“ klaipėdiečiams parengėme turiningą programą: visai šeimai skirtų renginių metu vyks nemokamos dviračių pamokėlės vaikams su profesionaliais dviračių treneriais, daugkartiniais dviračių sporto čempionais – vaikai galės pasimokyti, kaip važiuoti saugiai, valdyti dviratį ir aplenkti kliūtis. Dviračių profesionalai suteiks vertingų patarimų: nuo tinkamo dviračio pasirinkimo iki teisingo apsaugos priemonių dėvėjimo. Lietuvos policijos pareigūnai renginyje dalinsis svarbiausiomis žiniomis, kaip važiuoti saugiai ir kokių taisyklių nepamiršti dviračių takuose ir kelyje, o elektroninės daiktų žymėjimo sistemos atstovai žymės dviračius, siekiant sumažinti jų vagystės tikimybę. Jaunųjų dviratininkų laukia ir BMX Freestyle trenerių pamokos bei triukai“, – apie renginių programą pasakoja A. Valiauga.

Nežinojimas kainuoja skaudžiai

Lietuvos policijos statistikos duomenimis, 2022 m. įvairių Kelių eismo taisyklių pažeidimų, kuriuose dalyvavo dviratininkai ir elektrinių paspirtukų vairuotojai, užfiksuota 9 211. Pernai buvo sužeisti 400 dviračių vairuotojų ir 12 keleivių.

„Daugiau kaip pusė eismo įvykių, kuriuose nukenčia dviratininkai, šiandien įvyksta dėl neatsargumo, kuomet nesilaikoma Kelių eismo taisyklių reikalavimų. Didžiausių iššūkių kyla tuomet, kai viename kelyje susitinka įvairių transporto priemonių vairuotojai ir pėstieji. Čia itin svarbūs tinkami dviračio valdymo įgūdžiai, kurie padeda ne tik apsisaugoti nuo susidūrimo, bet ir apsaugoti kitiems asmenims priklausantį turtą. Tėvų pareiga ir atsakomybė – vaikus supažindinti su pagrindinėmis saugaus važiavimo taisyklėmis. Itin svarbu nepamiršti ir pasirūpinti tinkamu vaikų matomumu kelyje“, – pažymi Policijos departamento prie VRM Komunikacijos skyriaus vedėjas Ramūnas Matonis.

Pasak Lietuvos policijos atstovo, šiltuoju metų laiku padaugėja ir dviračių vagysčių – pernai metais jų užfiksuota 222, 2023 m. – 86. Nusikalstamumo pikas pasiekiamas birželio, liepos mėnesiais.

„Dviratynių“ kalendorius:

Gegužės 18 d. 18.30 val. – Klaipėda, Vasaros estrada

Gegužės 25 d. 18.30 val. – Alytus, Dainų slėnio estrada

Birželio 1 d. – 18.30 val. – Panevėžys, Kultūros ir poilsio parkas (šalia ekstremalaus sporto aikštelės)

Birželio 8 d. – 18.30 val. – Kaunas, Kalniečių parkas (šalia šunų aikštelės)

Birželio 15 d. – 18.30 val. – Vilnius, Vingio parko estrada (uždarymas).

Pagrindinė renginių partnerė – riešutų ir džiovintų vaisių tiekėja UAB „Arimex“.

https://fb.me/e/37iN9tHch

LDSF informacija

Foto: Tomas Gaubys ir Veronika Markauskienė Lomovskaja