Vasario 26 – kovo 1 dienomis Berlyne (Vokietija) vyksiančiame 117-ajame pasaulio dviračių treko čempionate – paskutinėse atrankos į Tokijo olimpines žaidynes varžybose – Lietuvai atstovaus keturi dviratininkai. Mūsų šalies rinktinės lyderei Simonai Krupeckaitei tai bus jau 16-osios pasaulio pirmenybės. 2003 metais pasaulio čempionate debiutavusi S. Krupeckaitė turėtų dalyvauti sprinto, keirino ir komandų sprinto rungtyse.
Miglė Marozaitė (sprintas, komandų sprintas) pasaulio pirmenybėse dalyvaus penktą, o Olivija Baleišytė (daugiakovė, skrečas) ir Vasilijus Lendel (sprintas) – ketvirtą kartą.
Olimpinė dviračių treko atranka vyko nuo 2018 metų liepos 6 dienos. Moterų komandų sprinto olimpinės atrankos reitinge Lietuva užima septintą vietą. Į Tokiją vyks aštuonios komandos. Lietuvės, turinčios 3890 taškų, aštuntoje vietoje esančias lenkes lenkia 15, devintoje vietoje esančią Naujosios Zelandijos komandą – 200, o dešimtą vietą užimančias ukrainietes – 375 taškais. Pavojingiausios varžovės lietuvėms yra Naujosios Zelandijos dviratininkės. Simona ir Miglė pralaimėti lenkėms dar gali, bet pralaimėjimas ir Naujajai Zelandijai daugiau nei dviem pozicijomis, nublokštų Lietuvos dviratininkes į devintą vietą. Ukrainietėms negalima pralaimėti daugiau nei penkiomis pozicijomis. Jei Simona ir Miglė neiškris iš aštuntuko, tai jos olimpinėse žaidynėse abi galės dar dalyvauti sprinto bei keirino rungtyse. Pernai pasaulio čempionato komandų sprinte Lietuvos duetas buvo septintas.
O. Baleišytė šiuo metu kovoje dėl olimpinio kelialapio yra pirma už brūkšnio. Svarbiausia užduotis Olivijai Berlyne – bent dviem pozicijomis būti aukščiau už Šveicarijos atstovę. Pavojingos ir žemiau esančios Honkongo, Taivano bei Uzbekistano dviratininkės.
„Simona ir Miglė negali atsipalaiduoti – laukia rimta kova. Dvejus metus didžiausią dėmesį skyrėme komandų sprintui, todėl kiek nukentėjo rezultatai sprinte ir keirine. Olivija tikrai yra pajėgi aplenkti šveicarę, o V. Lendel galimybių iškovoti kelialapį į olimpines žaidynes praktiškai nebeturi. Na, nebent taptų pasaulio čempionu. Trys treko atstovų kelialapiai į olimpines žaidynes būtų geras pasiekimas, – sakė Lietuvos dviračių treko rinktinės vyriausiasis treneris Dmitrij Leopold. – Turėjome ilgą treniruočių stovyklą Kolumbijoje. Iš ten vykome į pasaulio taurės etapą Kanadoje. Savo pozicijas išlaikėme, o Olivija net pagerino. Lieka paskutinis žingsnis – pasaulio čempionatas“.
Ketverių olimpinių žaidynių dalyvė S. Krupeckaitė sakė, kad svarbiausias startas pasaulio čempionate – komandų sprintas. „Šiuo metu taškų olimpiniam kelialapiui užtenka, bet pasaulio čempionate viskas gali pasikeisti, nes jame pelnyti reitingo taškai yra dvigubinami. Viskas dar tebėra ant vandens rašyta. Labiausiai reikia bijoti Naujosios Zelandijos komandos, kuri lipa mums ant kulnų. Sportas yra sportas ir reikia kovoti iki galo bei nepridaryti nesąmonių. O individualios rungtys lieka kaip ir antrame plane. Svarbiausia – komandų sprintas, nes jame kaunamės dėl bilieto į Japoniją“, – kalbėjo pajėgiausia Lietuvos treko dviratininkė.
S. Krupeckaitė neslepia, kad jų duetas dar nėra susistygavęs. „Kolumbijoje pirmą dalį stovyklos, kuri vyko 2500 m aukštyje virš jūros lygio, skyrėme komandų sprintui, nes rengėmės pasaulio taurės etapui Kanadoje, o vėliau daugiausiai dėmesio skyrėme greičio treniruotėms. Kanadoje tikėjomės geriau pasirodyti, bet mums dar nepavyksta pagerinti praėjusią vasarą Europos žaidynėse Minske pasiekto rezultato. Iki tobulumo – labai toli. Kartais per treniruotes viskas būna neblogai, bet per varžybas to pakartoti nepavyksta. Yra daug techninių dalykų, kuriuos paprasčiausiai turi nušlifuoti, – sakė Simona, kuri iki šiol pasaulio čempionatuose iškovojo net 13 medalių – 2 aukso, 5 sidabro ir 6 bronzos, o į pirmąjį šešetą pateko net 21 kartą.
S. Krupeckaitė teigė, kad ši olimpinė atranka jai yra bene sunkiausia. „Visos atrankos labai skirtingos, bet šią tikriausiai galėčiau pavadinti sunkiausia, nes reikėjo trejus metus iš eilės būti elite. Gerai toms šalims, kurios turi po 3-5 žmones, o mes – tik dviese, kartais ir pusantros. Vieną kartą man geriau, kitą – Miglei, o varžovės labai greitos. Atrodo, kad nuolat vejiesi traukinį, vis suklumpi ant bėgių ir nepavyksta įšokti į jį. Šį sezoną iššovė Lenkijos komanda. Anksčiau mes jas vis įveikdavome. Truputėlį jaučiamės „ne prie chebros“, bet tikiuosi, kad viskas bus gerai“, – teigė tituluotoji dviratininkė.
Lietuvos treko rinktinei generaline repeticija prieš pasaulio čempionatą tapo Panevėžyje vasario 8-9 dienomis vykęs Baltijos treko čempionatas. „Buvo labai smagu: ir dalyvių daugiau, ir jaunimo prisirinko, ir žiūrovų atėjo gerokai daugiau nei į Lietuvos čempionatus. Labai gera idėja, sveikintinas projektas. Šaunuoliai, kurie taip sugalvojo ir padarė, – džiaugėsi S. Krupeckaitė. – Lietuvoje sportininkai labai gerai žino vieni kitų galimybes, todėl nebeįdomu, o pasivaržyti su latviais ir estais labai naudinga. Tradiciją reikėtų tęsti“.
Pasaulio pirmenybėse Berlyne iš viso bus išdalinta 20 medalių komplektų. Šešios moterų ir šešios vyrų rungtys bus ir Tokijo olimpinėse žaidynėse. Dalyvauti pasaulio čempionate užsiregistravo 397 dviratininkai (169 moterys ir 228 vyrai) iš 46 šalių. Čempionatas bus transliuojamas „Eurosport 2“ kanalu.
Informaciją parengė Tomas Gaubys